Špeciálny pedagóg

Náplň práce

Naša škola využíva odbornú pomoc pre žiakov s problémami učenia prostredníctvom školskej špeciálnej pedagogičky :

Mgr. Šupová Šlesarová Simona - kontakt:   slesarova.simona(zavináč)gmail.com

Príručka o ADHD : cyprian-adhd.pdf

Príručka o vývinových poruchách učenia : bystrikove-poruchy-ucenia.pdf

Každé dieťa má právo na to, aby v školskom prostredí zažilo úspech. Je to najdôležitejší činiteľ, ktorý ovplyvňuje motiváciu detí v škole. Aj žiaci, ktorí majú diagnostikované špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby chcú dokázať, že sú schopní. Pre takéto deti je vhodné vzdelávanie formou individuálneho začlenenia v bežnej triede základnej školy, kde sa rešpektujú individuálne požiadavky týchto detí. Ide o úpravu podmienok, obsahu, metód, prístupu a foriem vzdelávania. Učitelia na našej škole vedia, že tieto deti častokrát musia vynaložiť veľké úsilie, aby dokázali to, čo ostatné deti. Naša škola je priestor, kde sa  prekážky prekonávajú a dávame šancu všetkým deťom bez rozdielu, aby do sveta dospelých nastúpili ako plnohodnotné bytosti.

Práca školského špeciálneho pedagóga vychádza z práv dieťaťa na prístup ku vzdelaniu a k výchove a na základe platných zákonov a vyhlášok umožňuje vzdelanie zdravotne znevýhodneným žiakom osvojením si princípu rešpektovania individuality každého dieťaťa.

Kto je školský špeciálny pedagóg?

Je to odborný pracovník, ktorý sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP).

·         poskytuje konzultácie žiakom so ŠVVP

·         poskytuje špeciálnopedagogický servis individuálne začleneným žiakom so špecifickými vývinovými poruchami učenia, ktorí postupujú podľa individuálnych výchovno-vzdelávacích programov

·         poskytuje konzultácie a rady zákonným zástupcom žiakov so ŠVVP

·         spolupracuje s učiteľmi – systematické pozorovanie a diagnostika problémových a zaostávajúcich žiakov, kooperatívne vyučovanie, tvorba individuálnych výchovnovzdelávacích programov

·          odporúča pomôcky a učebný materiál pre žiakov s ŠVVP

·          prítomnosť na vyučovaní s cieľom bližšie spoznať triedu, jednotlivých žiakov, pozorovať ich prácu na vyučovacej hodine

·         príprava a zhromažďovanie materiálov pre prácu  s deťmi (pracovné listy, cvičenia a pod.).

·         účasť na zápise nových prvákov

·         zakladanie, vedenie, triedenie a aktualizácia dokumentácie individuálne začleneným žiakom

·         úzko spolupracuje s poradenskými zariadeniami

·          pripravuje podklady pre poradenské zariadenia.

·         sleduje platnú školskú legislatívu a riadi sa ňou.

Hlavnou náplňou práce školského špeciálneho pedagóga na škole je priama práca so žiakmi so ŠVVP, ktorí sú individuálne začlenení. Naša škola vytvorila ideálne podmienky týmto deťom priamo v priestoroch školy, kde má špeciálny pedagóg svoju učebňu vybavenú potrebnými pomôckami na rozvoj špecifických funkcií, percepcie, pamäti, myslenia, koncentrácie pozornosti, rozvoja grafomotoriky,  pravoľavej orientácie, priestorovej orientácie, zrakovej pamäte a postrehu, rozvoja matematického myslenia atď. Máme k dispozícii IKT – tablety s rozvíjajúcimi programami ako Tablexia, LOGOokienko, výukové programy ako sú DysCom, rôzne logické a didaktické hry, napr. IOTOBO, RAABE (Vzdelávanie detí s poruchami učenia a pozornosti), Kuliferdo, doplňovačky, pojmové mapy, pexesá, rôzne druhy kartičiek...

Špeciálnopedagogické vedenia sú zamerané na reedukáciu negatívneho vplyvu poruchy alebo postihnutia na vzdelávacie výsledky a sú prispôsobené výsledkom diagnózy a odporúčaní z poradenského centra. Zameriavame sa na rozvoj:

·         sluchovej  a zrakovej pamäte

·         pracovnej pamäte

·         udržiavania pozornosti a koncentrácie

·         sluchovej analýzy a syntézy

·         fonetické a fonologické uvedomovanie- rýmovanie

·         seriality- schopnosť vnímať a chápať následnosť vecí, poradie, v akom prebiehajú,

·         intermodialita - schopnosť transkódovať rôzne formy zmyslového vnímania

·         grafomotoriky, jemnej motoriky

·         matematických schopnosti: číselné podpisovanie, naučiť chápať matematické operácie a vzťahy medzi nimi, riešiť slovné úlohy, algoritmy a zmeny algoritmu, pochopiť jednotky a prevody jednotiek, odhady výsledkov, chápať geometrické rozloženie

·         rozvíjanie komunikačnej kompetencie ako prostriedok dorozumievania

·          oblasť gramotnosti – čítanie, písanie a pravopis.